Akupresúrne masáže

Akupresúra je tradičná čínska masážna technika, ktorá sa vyvinula z akupunktúry. Správnym fyzickým tlakom na akupresúrne body umiestnené na akupresúrnych dráhach sa dosahujú pozitívne výsledky. Akupresúra je založená na protikladoch Jin a Jang a na ich rovnováhe, preto je veľmi dôležité, aby bol pri vykonávaní tejto masáže dodržaný správny postup. Jin predstavuje ženský princíp, všetko pasívne a negatívne a zodpovedá životne dôležitým orgánom, zatiaľ čo Jang predstavuje mužský princíp, všetko aktívne a pozitívne a zodpovedá chrbtu a perifériám. Táto technika sa využíva jednak ako prevencia, ale aj ako liečba rôznych zdravotných problémov. Je vhodná najmä pre ľudí žijúcich v strese, prípadne pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, pretože harmonizuje organizmus a spôsobuje pravidelné prúdenie energie.

Učenie hovorí o dráhach, kade tečie energia (E) a bodoch na dráhach, kade táto E vteká, prípadne vyteká. Tieto body sú najčastejšie miesta na pôsobenie - tlak, hnetenie, vyťahovanie a pod. Môže sa pridať i technika zahrievania týchto bodov, tzv. moxovanie. Body majú svoje charakteristické funkcie a dopad na celý organizmus. Tak sa predpokladá že masér tieto charakteristiky pozná, ovláda vhodný dotyk a nechá sa viesť i intuíciou. Masáž môže byť občas i bolestivá, no vždy so súhlasom a usmernením od klienta.V podstate sa jedná o prístup a uvoľnenie nahromadenej a zablokovanej energie v určitých miestach na ľudskom tele. Keď príde k zablokovaniu alebo upchaniu akupresúrnych bodov, môžete pociťovať bolesť alebo nepohodlie na fyzickej úrovni. Na emočnej úrovni sa môžete dostať do frustrácie alebo podráždenia a na energetickej úrovni môžete zažívať pocit zraniteľnosti a bezcieľnosti života. Použitím hlbokého ale jemného tlaku prstov na špecifické aku body sa môžu energetické bloky v tele uvoľniť a energia bude zase prúdiť a dovolí vášmu organizmu a mysli relaxovať.

Pôsobením na akupresúrne neuromuskulárne a neurolymfatické body sa priaznivo stimuluje neurologicko - reflexný efekt a lymfatické riečisko, čo výrazne umocňuje konečný výsledok. Pomocou akupresúry je možné regenerovať ale i predchádzať problémom pohybového aparátu. Významnú úlohu má akupresúra i v športovom odvetví, pravidelnou terapiou môžeme zvyšovať výkonnosť, predchádzať úrazom svalov alebo pomôcť pri návrate do aktívneho stavu po úrazoch a preťaženiach. Po terapii a úľave od bolesti je možné akupresúrou i zvýšiť kondíciu organizmu a rozšíriť celkovú hybnosť a tým zlepšiť psychickú pohodu.

 

Použitie akupresúry je na akútne i chronické bolesti:

  • hlavy, svalov, nespavosť,
  • menštruačné ťažkosti
  • mužské problémy
  • dlhodobá únava organizmu
  • bolesti zubov a vlastne čokohoľvek.

Nenahrádza oficiálnu liečebnú starostlivosť, je to doplnková metóda ako všetky ostatné pôsobenia pre klienta. Účinok je závislý najmä od slobodnej vôle klienta.