Reflexná masáž

Reflexnú masáž vykonávame väčšinou na nohách - chodidlách, alebo na chrbte. Zriedkakedy na rukách.

Na chodidlách sa nachádzajú reflexné oblasti alebo body, ktoré zodpovedajú jednotlivým orgánom, žľazám a štruktúram tela. Každá blokáda v tele vyvolá okamžitú reakciu – citlivosť až bolesť v reflexnej plôške, ktorá na chodidle zodpovedá príslušnému orgánu. Pôsobením na tieto reflexné plôšky sa odstraňujú a uvoľňujú blokády v organizme a znovu sa nastolí harmónia vo všetkých systémoch.

Ďalším prínosom reflexoterapie je relaxácia. Zmiernením napätia sa tiež zlepšuje krvný obeh, obnovuje sa zablokovaná funkcia nervovej sústavy. Táto príjemná masáž je vynikajúcim stimulantom k spusteniu samoliečivého mechanizmu v našom organizme. Väčšina súčasných chorôb pramení zo stresových situácií, reflexná masáž môže byť veľmi prospešná pre širokú škálu ťažkostí.

Kým napríklad pri klasickej alebo lymfodrenážnej masáži sa príjemné pocity dostavujú hneď, diagnostika, ktorá sa robí v rámci reflexnej masáže chodidiel, môže priniesť aj určité bolestivé vnemy. Tento druh masáže je totiž založený na teórii receptorov. Ak má príslušný orgán problém, čiže nefunguje tak, ako by mal, pri tlaku v jeho zóne pocítite bolesť. Toto miesto sa masíruje a bolesť postupne ustúpi. Reflexná masáž chodidiel je dobrá nielen na odhaľovanie zdravotných problémov, ale slúži aj ako prevencia a pomáha udržiavať celkový dobrý stav organizmu. Na chodidlách sa pracuje hlavne palcami. Bruškom palca sa vyhľadávajú problematické miesta, či už ide o žalúdok, obličky, kosti alebo kĺby, a tie sa potom palcom masírujú. Reflexná masáž je masáž reflexných zón v spojivovom tkanive, ktorá sa využíva hlavne na ovplyvnenie bolestivých zmien, ktoré sa nachádzajú na koži a svaloch, a môžu byť spôsobené zlým pohybovým stereotypom, alebo aj poruchami vnútorných orgánov. Masáž sa robí bez masážnych prostriedkov, končekmi prstov, tlakom do podkožného väziva v miestach, v ktorých sú reflexné zmeny.